Mondo Drag

Znalezione obrazy dla zapytania mondo drag

Mondo Drag oddają hołd tradycji, stąd mam wrażenie, że to nieznany zespół z przełomu lat 60/70-ych, wyciągnięty przy okazji remanentów, twórca jednej płyty, czy coś takiego. Ale nie, Mondo Drag to współczesny twór. Pochodzą z Iowa i tworzą razem od niespełna 10 lat, które udokumentowali 5 płytami.  Brzmią stylowo, mocno osadzeni w tamtej epoce. Dla mnie, vintage to jednak za mało. Przesłuchałam 2 płyty z dorobku MD. Najpierw Mondo Drag z 2015, potem  The Occultation of Ligh z 2016, tak różne w odbiorze.

Najpierw starszy materiał, sprzed 2 lat.

Znajduję na tej płycie ciekawe fragmenty, szczególnie instrumentalne, ale są też i słabe /mam na myśli wokal/, zbyt banalne, wręcz prostackie dźwięki wygrywane na klawiszach, np. w Schifting Sands. Mnóstwo odwołań, zapożyczeń, czasem jak dla mnie zbyt dosłownych. Już pod koniec drugiego utworu słyszę punkowski zaśpiew „No future!”,  co mnie wkurza. Nie tyka się świętości, co Wy wiecie o no future!   W Plumajiila gitara, jakby żywcem ściągnięta z Chrisa Squiera, no a Pillars Of The Skye to praca domowa z Pink Floyd, zerżnięta na kolanach na zaliczenie kolokwium. Eeeech, wszystko już było. Nawet zamykający płytę numer Snakeskin, tak obiecująco nadciągający, zwietrzał pomiędzy otwieranymi i zamykanymi Drzwiami… Ale mam dla Was radę: odsłuchajcie tę płytę TYLKO RAZ! Bo ja po pierwszym kontakcie byłam nią zachwycona! Przy kolejnych zaczęłam się czepiać…

Mniej się czepia Bizon, ale to już zupełnie inna historia:

http://muzycznyzbawicielswiata.blogspot.com/2015/03/mondo-drag-mondo-drag-2015.html

Za to, kolejna płyta, The Occultation of Light z ubiegłego roku prezentuje już inną jakość. Słychać rozwój i efekty pracy włożonej w naukę. Muzycy bardziej uwierzyli w siebie i więcej poszperali w sobie. Mniej mnie drażni wysoki timbr głosu, a zapożyczenia nie są już tak dosłowne… Trochę niepotrzebnie muśnięcie space rockiem. A może mam taki dzień? Może to kwestia gustu, co się komu podoba w danym momencie. W każdym razie w Mondo Drag drzemie dobra energia, która mnie wyrywa z uśpienia.
Mirabelka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.