John Coltrane

John Coltrane– prekursor free jazzu, jeden z moich ulubionych saksofonistów. Notka w Wikipedii na temat Coltrane’a jest niepokojąco mizerna i lakoniczna. Tymczasem jego krótkie życie było tak przebogate muzycznie, że można by nim obdzielić wielu. Jesteście w stanie sobie wyobrazić, że John Coltrane nagrał ok. 90 płyt długogrających, nie licząc tych, na których wystąpił gościnnie, jak choćby „Kind of Blue” z Milesem Davisem w 1959 roku?!!!! Urodził się  w 1926 w miasteczku Hamlet w Karolinie Północnej, a zmarł 41 lat później w Long Island na raka wątroby. Coś, co do dziś przyciąga w jego nagraniach, to ciągoty od eksperymentów i atonalność.

Z analizy biografii Coltrane’a wygląda na to, że jego życie rodzinne mogło być szczęśliwe, przynajmniej pod koniec życia. W 1965 roku pianistka Alice zastąpiła w jego zespole McCoy Tynera, a rok później została jego drugą żoną i matką Raviego, który poszedł w muzyczne ślady ojca.

Gdy słucham tych starych płyt, to czuję się u siebie. Wszystko tu rozpoznaję a zarazem odkrywam.  Wszystko jest tak, jak być powinno. Jest bezpiecznie, a zarazem intrygująco. Do końca nigdy  nie wiadomo, co spotka mnie na kolejnym rogiem, ale czekam na to z utęsknieniem…

Mirabelka


1) Naima 15:10
2) Introduction to My Favorite Things 6:09
3) My Favorite Things 20:21
John Coltrane – Soprano Saxophone, Tenor Saxophone, Bass Clarinet
Pharoah Sanders – Tenor Saxophone, Flute
Alice Coltrane – Piano
Jimmy Garrison – Bass
Rashied Ali – Drums
Emmanuel Rahim – Percussion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.